PROJELER

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerimiz

Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Kapsamında kent genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinin amaçlandığı projemizle; bölgede saanen, kıl ve maltız keçi/teke, sakız, kıvırcık, sönmez ve tahirova koyun/koç yetiştiriciliğinde ıslah çalışmalarını destekliyor, üretici birliklerinden satın aldığımız damızlık koyun, koç, keçi ve tekeleri yetiştiricilik eğitimlerini tamamlayan çiftçilerimize ücretsiz dağıtıyoruz.
Kırsal kesimde küçükbaş hayvancılık faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiğimiz proje kapsamında; Aliağa, Bayındır, Beydağ, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Menderes, Urla, Seferihisar, Selçuk ve Tire ilçelerinde 2.786 çiftçi ve köylümüze, sakız, kıvırcık, tahirova, maltız ve saanen cinsi toplam 10 bin 786 adet küçükbaş hayvan dağıtılmıştır.

Meyve ve Zeytin Fidanı Dağıtımlarımız

Kırsalda meyvecilik faaliyetlerini desteklemek amacıyla "Fidanlar Bizden, Meyveler Sizden" sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz dağıttığı Armut, Ayva, Badem, Ceviz, Dut, Elma, Erik, Kayısı, Kiraz, Nar, Şeftali, Vişne, Zeytin, Mandalina, İncir ve Kestane fidanlarıyla bölge üreticisini kalkındırmaya ve tarımsal üretimi desteklemeye devam ediyor.
Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerimize bağlı 781 mahalle ve köyümüzde köylü ve çiftçimize ücretsiz dağıttığımız fidanlarımızın sayımız 4 milyon 599 bine ulaştı. Üreticilerimize dağıttığımız zeytin ve meyve fidanlarını üretici kooperatiflerinden sözleşmeli üretimle doğrudan satın alıyor, yerel ekonomimizin temel taşı kooperatiflerimizi desteklemeye ve ayakta tutmaya devam ediyoruz.

Halkın Bakkalı

İzmir’de ucuz, sağlıklı ve aracısız gıda dönemi başladı..
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kampanya süresince söz verdiği vaadlerden birini daha hayata geçirdi. Bir yandan üreticiyi desteklemek bir yandan da yurttaşlara sağlıklı, adil gıda ulaştırmak için İzmir’e Halkın Bakkalı geldi. İlki İzmir’in simge noktalarından Kemeraltı’nda açılan Halkın Bakkalı’ndan yurttaşlar kooperatifler aracılığıyla üretilen ürünlere ulaşabilecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in “Başka bir tarım mümkün” vizyonunun önemli bir ayağı olarak hayata geçirdiği Halkın Bakkalı, Kemeraltı Balıkçılar Meydanı ile Gültepe semtindeki Millet Mahallesi'nin ardından Bayraklı Özkanlar, Karşıyaka Girne, Menemen ve Buca Kasaplar Meydanı'nda hizmete alındı. Başkan Tunç Soyer, “Halkın Bakkalı, halkımıza sağlıklı, ucuz ve güvenilir gıda ulaştırma konusundaki gayretlerimizin bir örneği. Halkın Bakkalı’nı İzmir ve Türkiye geneline yayacağız” dedi.

Manda Yetiştiriciliği Desteklerimiz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilimizde ve ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş manda yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Bergama, Kınık ve Selçuk ilçelerimizde manda yetiştiriciliği eğitimleri düzenlemiş, bakım, besleme, barındırma, sürü yönetimi ve pratik yetiştirme konularında düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlayan 31 köylü ve çiftçiye tescilli yerli ırkımız olan 101 Anadolu mandası hibe etmiştir. Hızla gelişen süt üretim kapasitesiyle sadece bölgemizin değil ülkemizin de en önemli süt üretim havzalarından biri olan İzmir’de manda yetiştiriciliğini yeniden canlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, besin değeri ve katma değeri oldukça yüksek manda sütünden “İzmir Mozzarellası“ yaratarak üreticisini dış dünyayla buluşturmaya hazırlanmakta, kırsalda tarımsal üretimi desteklemeyi sürdürmektedir.
Selçuk, Bergama ve Kınık

Arıcılık Desteklerimiz

Endemik bitki çeşitliliği ve çam kokulu yamaçlarıyla dağ köylerimiz, ovalarımız, rengarenk çiçekli ormanlarımız arılarımız için birer cennet. Köylü ve çiftçilerimize sağladığımız kovan, ana arı, petek ve diğer arıcılık ekipmanları, düzenlediğimiz eğitim programları ile köylerimizde sağlıklı ve doğal bal üretimini teşvik ediyor, destekliyoruz. Köylerden kente ulaşım imkânı bulamayan kadın üreticilerimize, Türkiye'de bir ilk olan Mobil Eğitim Aracımız ile ulaşıyor, tarımsal üretimin çeşitliliği ve alternatif geçim kaynaklarının artırılmasına yönelik projelerimiz ile başta kadın üreticilerimiz olmak üzere tüm bölge üreticisinin en büyük destekçisi olmaya devam ediyoruz.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla'da düzenlediğimiz eğitim programları ve sağladığımız destekler ile köylerimizde kaliteli bal, polen ve arı sütü üretimine katkı sağlıyoruz.

Karakılçık Ovalara Dönüyor

Karakılçık İzmir’in ovalarına döndü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde Seferihisar’dan başlattığı atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi, İzmir ölçeğine taşınarak kentin tüm ovalarını karakılçık buğdayıyla buluşturmayı hedefliyor. Buğday üreticilerine destek sağlayan atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi kapsamında bu yıl Menemen’de 300, Tire’de 100 ve Ödemiş’te 100 dönümlük arazilerde karakılçık buğdayı ekildi. Hasatın ardından karakılçık buğdayı üreticilerden alınarak bir kısmı tohum olarak saklanacak, kalanından un, daha sonra da ekmek elde edilecek ve halka ulaştırılacak.
Menemen, Tire, Ödemiş ve Seferihisar

Efes - Mimas Kültür Rotaları

Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes (Selçuk) – Mimas (Karaburun) Yolu, bu güzergâhtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, zeytinciler ve bağcıların gönüllü çabalarıyla oluşturulan rotalar kapsamında; ulaşım olanakları, coğrafi veriler, konaklama mekânları, mola ve kamp alanları, sağlık tesisleri, tarihi ve doğal değerler, kerteriz noktaları gibi bilgiler haritalara işlendi. Uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen rotalara yol levhaları yerleştirildi. Pırıl pırıl plajlar, orman kampları, kazı alanları ve ören yerleri, müzeler, zeytinlikler ve işlikler, bağlar; köy pansiyonları, yöresel lezzetlerle tatlanan mekânlar, pazaryerleri, şenlik ve festivaller Efes-Mimas Gezi Rotalarında sizi bekliyor.
Karaburun, Çeşme,Urla,Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinden oluşan Yarımada’nın planlık gelişmesi hedefiyle oluşturulan stratejiye, bölgenin artalanında yer alan ve Yarımada Belediyeler Birliği üyesi olan Balçova, Narlıdere,Menderes ve Selçuk ilçeleri de dahil edildi.

Toprak Analiz Laboratuvarı

Türkiye’nin belediye öz kaynakları ile faaliyete geçen ilk ve tek laboratuvarı olma özelliğine sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarında; toprakta bünye tayini, toprak reaksiyonu değeri (pH), kireç oranları ve organik madde miktarı ile birlikte azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum başta olmak üzere birçok elementin miktarları belirleniyor. Bu analiz sonrasında toprağın yapısı ortaya çıkarılarak üreticinin doğru zamanda doğru gübreleme yapılması sağlanabildiği gibi; aşırı ve yanlış gübre uygulamasının önüne geçilerek bu sayede toprak ve su kaynakları korunuyor ve üreticiler doğru yönlendiriliyor.
Tüm üreticilerimiz toprak analiz hizmetlerimizden faydalanabilir, sağladığımız bilimsel desteklerle üretimlerini artırabilirler.

Ortak Makina Parkları

İzmir ili kırsalındaki küçük üretici, köylü ve çiftçimizin mekanizasyon ihtiyaçlarının uygun bedelle karşılanması amacıyla "Ortak Makine Parkı" kurulmuş, 17 İlçe Ziraat Odasına 18 adet traktör ile; rotavatör, katı gübre atma römorku, dal parçalama makinası, zeytin hasat, mısır silaj, tohum ekme makinası, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesinden oluşan 129 adet tarım makinesi hibe edilmiştir.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla

Yerel Üretici Pazarlarımız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “kentte refahı büyütme ve adil paylaştırma” hedefi doğrultusunda Kadifekale ve Kültürpark’da açılan Yerel Üretici Pazarları, her çarşamba ve cumartesi günleri İzmir’in dört bir yanından gelen köylü ve çiftçimizi hemşehrilerimizle “aracısız” buluşturmaya devam ediyor. Hem kır kent arasındaki dayanışma ruhunun hem de kırsalda kooperatifleşme anlayışının desteklenmesine yönelik önemli katkılar sağlayacak yerel üretici pazarları, açıldığı ilk günden itibaren her yaştan tüketicinin büyük ilgisini çekerken, doğal, taze ve yöresel köy ürünleri ile kentte sağlıklı gıdanın güvenilir adreslerinden birine dönüştü bile. Taptaze meyve ve sebzelerin, geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, tandır ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği yerel üretici pazarları, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı sağlayarak önemli bir ekonomik avantaj da sunmakta.
Beydağ, Tire ve Ödemiş

Mekanizasyon Desteklerimiz

Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla Ziraat Odaları bünyesinde kurduğu “Tarım Makine Parkları” ile, köylü ve çiftçisinin araç ve mekanizasyon ihtiyacını karşılamayı sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Ziraat Odası bünyesinde kurduğu “elektronik kantar” ile yöre köylüsünün hasat döneminde yaşadığı en önemli sorunlardan biri olan tartı sorununu yerinde çözüyor, mahsulün tüketiciye ve işleme tesislerine ulaştırılmasını kolaylaştırmaya devam ediyor. Kırsalda ve köylerde yaşayan küçük ölçekli üreticileri ve üretici örgütlerini destekleyerek, pazarlama koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğru ve hızlı bir nakliye süreci için elzem olan elektronik kantar ile, son üç ay içerisinde 3 bin köylü ve çiftçiye ait nakliye araçlarına “ücretsiz tartı” hizmeti vererek hasat sonrası ihtiyaç duyulan en önemli masraf kalemlerinden birini ortadan kaldırdı.
Foça

Eko-Pazarlarımız

Sağlıklı, doğal ve hormonsuz bir yaşamın önemini biliyor, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş sertifikalı ürünlerimizi 270 tezgâh kapasiteli EkoPazar’larımızda sizler için bir araya getiriyoruz.
#hercumabostanlı #hercumartesibalçova

Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi

Üreticilerimizi olumsuz meteorolojik koşullar, zararlılar ve sulamaya karşı bilgilendirme ve tedbir önlemleri konusunda uyarabilmek ve bilgilendirebilmek amacıyla kurduğumuz “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri” ile üreticilerimizin arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi vb. bilgilere erişimleri sağlanmış, bölgeye özgü don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri alarak üründe verim ve kalitenin artmasının yanı sıra ilaçlama ve sulamada kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Kemalpaşa (2), Menemen (3), Selçuk (3), Ödemiş (3) ve Bergama (2) ilçelerinde kurduğumuz toplam 15 “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu" ile, don ve fırtına gibi meteorolojik riskleri, hastalık ve zararlılarla mücadele dönemlerini SMS olarak üreticilerimizle paylaşıyor, Bergama, Kınık, Aliağa, Menemen, Foça, Karaburun, Urla, Ödemiş, Torbalı, Tire, Selçuk ve Kiraz ilçelerinde 25 ayrı noktada daha kurulması için planlama çalışmalarına devam ediyoruz.

Gölet Rehabilitasyonları

Köylerimizde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı teşvik etmek ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla, su kaynaklarına erişimi sınırlı mera ve otlaklarımızda yağmur ve kar sularını depolayan hayvan içme suyu (HİS) göletleri oluşturuyor, dört mevsim kullanılabilir hale getirdiğimiz mevcut göletlerimizin revizasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Proje kapsamında Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili ve Kınık kırsalında revize edilerek genişletilen toplam 23 adet hayvan içme suyu göleti (HİS) ile hayvan sürülerinin içme suyuna erişmek için uzak mesafelere gitmeleri engellendi. 2019 yılı içerisinde 7 adet yeni HİS göleti daha açılmasına ilişkin etüt ve planlama çalışmaları tamamlandı. Muhtarlıklardan gelen talepler doğrultusunda Bornova ve Bergama kırsalında revize edilerek bölge köylüsünün hizmetine sunulacak mevcut 8 adet HİS göletinin ise planlama çalışmalarımız ise devam etmektedir.
Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili ve Kınık

Bademler Doğal Yaşam Köyü

Varlık odaklı projelerle yarımadayı kalkındırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi “Yarımada Projesi” kapsamında kurduğu, içinde bungalov evler, üretim parselleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu “Doğal Yaşam Köyü” ile geleneksel kültürün, tarımın ve üretimin sürdürülebilirliğinin yanında kentliye tüm bunları deneyimleme imkânı sunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu yeni projesi hem kırsaldaki istihdam ve üretim olanaklarını artırmayı, hem de yerli ve yabancı turistleri doğal, sağlıklı ve geleneksel üretim metotlarıyla tanıştırarak kırsal yaşamla buluşturmayı hedefliyor. Doğal Yaşam Köyü sayesinde 'kentliler' köy yaşamıyla iç içe olacak, sütünden yumurtasına, enginarından ekmeğine kadar tüketeceği pek çok lezzeti en doğal bir biçimde üretebilecek.
Urla ilçesi Bademler Köyü

Zeytin Sineği ile Mücadele

Zeytin sineğiyle mücadelede havza bazlı kitlesel tuzaklama yaptık. İnecik’te 61, Eğlenhoca’da 175, Kösedere’de 66 üreticinin yaklaşık 50 bin zeytin ağacına birer teknik DAP besi tuzağı asıldı. Karaburun’a bağlı Ambarseki, Saip, Merkez, Bozköy, Tepeboz ve Haseki köylerinden oluşan uygulama alanına, 2019 yılı içerisinde Foça’nın Ilıpınar, Yeniköy ve Kozbeyli Köyleri de dahil edildi. Proje kapsamında; Karaburun’da yaklaşık 85 bin, Foça’da ise 44 bin zeytin ağacına astığımız “koruma şişeleri” ile zeytin ve zeytinyağı kalitesini olumsuz etkileyen “zeytin sineği” zararlısına karşı doğal yöntemlerle mücadelenin sürdürülmesine devam ediyoruz.
Karaburun ve Foça

Kestane Kanseri ile Mücadele

Bin yıla ulaşan uzun ömürleri, bereketli topraklardan göğe uzanan asırlık gövdesi, çiçeği ve şifalı meyvesiyle kestane ağaçlarımız dağ köylerimizin en değerli ekonomik varlıkları.. Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüzde 2.409 kestane üreticimize malzeme ve ekipman desteği sağlıyor, yıllık rekolteyi ve ürün verimliliğini büyük ölçüde düşüren ölümcül “Kestane Dal Kanseriyle” havza bazlı topyekûn mücadele için yaklaşık 400 bin kestane ağacında budama ve koruma desteği sağlıyoruz..
Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüz

Yabani Ağaç Aşılama Projesi

Bergama ve Aliağa ilçeleri kırsalında (Yuntdağı bölgesinde) atıl durumdaki yabani ağaçların aşılanarak üretime ve ekonomiye kazandırılması amacıyla, 2016-2017 yıllarında toplam 88 üreticinin arazisinde bulunan menengiçlere toplamda 39.350 adet Antep fıstığı göz aşısı yapılmıştır. Yabani Ağaç Aşılama Projesi için ilk olarak, yabani ağaç popülasyonunun yoğun bulunduğu alanlar tespit edildi ve muhtarlarımız aracılığıyla gelen taleplere göre aşılama ya da uygulanabilecek diğer çoğaltma teknikleri değerlendirildi. Hiçbir ekonomik değeri olmayan, kıraç topraklarda yetişebilen yabani ağaç formundaki menengiç ağaçlarının tarıma kazandırılması için ‘aralama’ yani seyreltme yapılarak ağaçlar tek ya da iki gövde haline getirildi. Bu gövdeler üzerine ise birden fazla aşılama yapıldı. Aşıların tutmasından 2-3 yıl sonra menengiçler, yılda 25-50 kilogram arasında meyve veren Antep fıstığı ağacına dönüşecek.
Aliağa ve Bergama

Doğal Afet Desteklerimiz

Yaşanan doğal afetlerden, yoğun kar ve dolu yağışlarından tarla ve seraları olumsuz etkilenen üreticilerimize uğradıkları zarar oranına göre maddi destek veriyor, fide, tohum ve malzeme desteği sağlayarak uğradıkları zararları en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Su Ürünleri Koop. Desteklerimiz

Beydağ barajının tamamlanması ile ekili alanları sular altında kalan tarım arazileri üreticilerine yeni iş alanı ve üretim imkânlarını yaratmak amacıyla bölgede balıkçılık faaliyetlerini destekliyor ve teşvik ediyoruz. Bölgede oluşan bu yeni üretim deseninin desteklenmesi amacıyla, S.S. Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifi’ne 2 adet tekne, ağ, soğuk hava deposu, yaprak buz makinesi desteği verilerek yeni kurulan ve faaliyete başlayan kooperatife işlerlik kazandırılmış, daha önce silajlık mısır üretilen topraklar baraj gölü avlak alanına dönüştürülmüştür.
Beydağ

Tahtalı Bal Ormanı

Tahtalı Barajı çevresinde minik arılarımızın en sevdiği endemik bitkilerle donattığımız ’bal ormanı ve merası' yeşeriyor, renkleniyor, çiçekleniyor. Menderes İlçesi Tahtalı Baraj Gölü çevresinde yer alan 300 dekarlık ağaçlandırma alanına arı ve bal verimini artıran 60 bin adet kıbrıs akasyası, yalancı akasya, defne, dağ çileği, kekik, iğde ağacı, arı otu, böğürtlen, çam, keçi boynuzu, fıstık çamı, mimoza, ılgın ve lavanta dikimi gerçekleştirdik. Bal ormanımızda yer alacak 1000 arılık ile bölgede arıcılık faaliyetleri değerlenecek, üreticimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak.
Tahtalı Barajı - Menderes

Alternatif Ürün Desteklerimiz

“Kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi" kapsamında üreticilerin ikinci ürün veya yüksek gelir getirici ürünler yetiştirebilmesi amacıyla bölgede kadın üreticilerimize yönelik çilek yetiştiriciliğini destekliyor, yaygınlaştırıyoruz. Yarımada bölgesinde sınırlı araziler üzerinde, kısıtlı imkânlarla yapılan üretimden daha yüksek gelir elde edilmesini hedefleyen proje kapsamında kadın üreticilerimize yönelik bilgilendirme eğitimleri düzenliyor, çilek üreticilerimizi ve tarlalarımızı düzenli ziyaret ediyor, ot toplama, gübreleme tekniği, hastalık ve zararlılar konusunda destek vermeye ve bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Toprak analizleri yapılıp tarla hazırlıklarına destek sağladığımız 28 kadın üreticimize toplam 140 bin adet çilek fidesi dağıtarak bölgede çilek üreticiliğini büyütüp, genişletiyoruz.
Urla'ya bağlı; Balıklıova, Kuşçular, Özbek, Birgi, Kadıovacık, Torasan, İçmeler, İskele ve Rüstem Köyleri

Zeytinde Halkalı Leke ile Mücadele

Zeytin üreticimizin en önemli sorunlarından “halkalı leke” hastalığına karşı 76 bin 510 adet zeytin ağacında köylü ve üreticimizle el ele mücadele ediyor, Selçuk’un Barutçu ile Menderes’in Gölova Köy’lerinde toplam 184 üreticimize sağladığımız ilaç ve ekipman desteğiyle “zeytinde halkalı leke” hastalığına karşı uygun teknikle koruma ve mücadelenin sürdürülmesini sağlıyoruz.
Menderes Gölova ve Selçuk Barutçu Köyleri

Efes Soğuk Hava Deposu

40 bin metrekare alan üzerine kurulan DeppoEfes’in, 14 bin metrekare kapalı alanı, 4 bin metrekare yükleme alanı 14 bin 600 metre kare inşaat alanı, 5 bin 540 metre kare depo alanı bulunuyor. 1600 metrekare idari alan, 3 bin 600 metre kare meyve sebze işleme holü, 4 ü sarartma özellikli 25 soğuk odasına sahip tesiste, 15’i ana 12’si sekretaryadan oluşan 27 ofis yapıldı. Toplam saklama kapasitesi 10 bin ton olan Ege’nin en büyük meyve sebze işleme ve soğuk hava deposu tesisi, diğer yatırımların da tamamlanmasıyla Türkiye’nin örnek entegre tesisi olacak.
Selçuk

Meyve Boylama Sistemleri

Ödemiş S.S. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde kurduğumuz Meyve Boylama Tesisi ile, ihracat değeri çok yüksek olan Japon Eriği başta olmak üzere, elma, armut gibi meyvelerin hasat sonrası standartlara uygun ve sorunsuz bir şekilde pazara hazırlanmasını sağlıyor, boylama ve tasnif için ihtiyaç duyulan iş gücü maliyetini aşağı çekiyoruz. 1.250 metrekare kapalı alana kurduğumuz tesis ile, paketleme öncesi meyve seçiminde yaşanabilecek hataları en aza indiriyor, 10 farklı ebatta kalibrasyon özelliği ve günde 20 ton boylama kapasitesi ile kooperatif ortağı 400 üreticimize ve bölge köylüsüne hizmet vermeye devam ediyoruz..
Ödemiş İlçesi Bademli Köyü

Zeytin Kasası Desteklerimiz

Zeytin yetiştiriciliğinde önemli miktarda sahaya sahip ilimizde, özellikle küçük ölçekli üreticilerimiz geleneksel yöntemlerden olan çuvalla zeytin toplamakta ve hasat sonrası muhafaza aşamasında da aynı geleneksel yöntemle zeytini muhafaza etme usulünü kullanmaktadır. Oysa geleneksel yöntemle toplama ve muhafaza aşamasında zeytinin kalitesi ve verimi önemli ölçüde olumsuz etkilenmektedir. Bütün bu nedenlerle zeytin hasat ve muhafaza aşamasında kalite ve veriminin arttırılması için kasa kullanımının yaygınlaştırılması ve küçük ölçekli üreticinin gelir seviyesinin arttırılarak milli ekonomiye de katkı saylayabilmesi için kasa kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Dağıtımı yapılan zeytin kasası için aranacak kriterlere uyan üreticilere zeytin ve zeytin yağında üretimdeki kaliteyi arttırmak ve zararı azaltmak için zeytin kasası dağıtımı yapılmıştır.
Karaburun, Urla, Çeşme, Aliağa, Foça, Dikili, Menderes, Torbalı ve Bayındır ilçeleri

Üretici Satış Tezgahı Desteklerimiz

Kısıtlı imkânlarla üretim yapan üreticilerimizin pazar aramak yerine, köylerinde ürettikleri doğal ürünleri köy meydanlarında kurulacak olan satış alanlarında satmalarını teşvik etmek amacıyla, özel tasarımlı Üretici Satış Tezgâhlarımızı üreticilerimize tahsis ediyor, Yarımada’nın doğal ve sağlıklı ürünlerini siz doğa dostu hemşehrilerimizle buluşturuyoruz.
Bayındır, Bornova, Çeşme, Çiğli, Dikili, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Kemalpaşa Menderes, Seferihisar, Selçuk, Urla

Organik Tarım Uygulamaları

"İzmir ili ve ilçelerinde ve bağlı köylerde organik tarımı yaygınlaştırma projesi" kapsamında talep gelen bölgelere ve üreticilere teorik eğitimler verilerek, arazi koşullarında da teknik danışmanlık hizmeti vermek amaçlanarak organik tarımı yaygınlaştırmak amaçlanmıştır. İzmir ili ve ilçelerinde istihdam olanakları ve gelir getirici faaliyetlerin, bölge ve İzmir’in sosyal kalkınmasına ivme getirecek şekilde geliştirilmesine; bu çerçevede, bölgenin başlıca gelir kaynağı olan tarımda, organik üretimin yaygınlaştırılmasına ve kırsal nüfusun organik tarıma geçişinin teşvik edilmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda; hedef grupta bilinç ve istek oluşturulması, mesleki bilgi/becerilerinin arttırılması, örnek uygulamaların oluşturulması, organik tarım üreticilerinin pazarlama imkânlarının oluşturulması amacına yöneliktir.
Yarımada başta olmak üzere Bakırçay, Gediz Havzasını kapsayan Foça, Aliağa, Menemen ilçeleri

Üretim ve Paketleme Desteklerimiz

Kentte arıcılık faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, bal ve diğer arı ürünlerinin pazar ağının iyileştirilmesi, balın işlenip paketlenmesi ile daha yüksek gelir sağlanmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında Bergama İlçesi Kıranlı Köyünde kurulu Bal İşleme ve Paketleme tesisi rehabilite edilerek yeniden işletmeye alınmış, Kemalpaşa Dereköy’de 500 kg/gün kapasiteli Bal İşleme ve Paketleme tesisi kurulmuştur. Seferihisar Gödence Köyünde kurulu Kontinü Sistem Zeytinyağı tesisinin revizyonu ile 3 fazlı mevcut sistemin 2 faza dönüştürülmüş, ileri teknoloji ile zeytinyağı kalitesi yükseltilmiş, operasyonel maliyetler (su ve elektrik tüketimi, işçilik) azaltılmış, çevresel kirliliğin minimizasyonu ve kapasitenin artırılması sağlanmıştır.
Bergama Kıranlı Köyü, Kemalpaşa Dereköy, Seferihisar Gödence Köyü

Soğutma Tankı Desteklerimiz

Süt soğutma ve nakil tankları Tarımın pek çok alanında üreticiye destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kooperatiflere, sütün sağlıklı koşullarda depolanması ve nakliyesi için de destek veriyor. 27 tarımsal kalkınma kooperatifi ile imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında bugüne kadar 25 adet soğutma ve nakil tankı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, böylece hem sütün ekonomik değerinin korunmasını hem de “soğuk zincir” içerisinde köyden kente daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda ulaştırılmasını sağlıyor. Aliağa'nın Kalabak, Bergama’nın Seklik, Örenli; Foça’nın Gerenköy; Kiraz’ın Aydoğdu, Emenler, İğdeli, Haliller, Karaman, Yenişehir, Karaburç, Çömlekçi, Yeniköy ve Saçlı; Ödemiş’in Çaylı, Ovakent ve Üzümlü kooperatiflerine 28 adet sabit süt soğutma tankı ve 1 adet 15 ton kapasiteli nakil tankı kuruldu. Bergama, Ödemiş ve Kiraz’da 7 kooperatifte toplam 40 ton kapasiteli 7 adet sabit süt soğutma tankı kurma çalışmalarımız ise devam ediyor.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Foça, Kiraz ve Ödemiş

1 sayfada toplam 30 kayıttan 1 ile 30 arası görüntüleniyor.