PROJELER

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerimiz

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini desteklemek ve teşvik etmek amacıyla için ilk eğitimi 2015 yılında düzenledik. Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla ilçelerinde düzenlediğimiz yetiştiricilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan 2 bin 856 üreticiye toplam 11 bin 122 damızlık koyun/koç ve keçi/teke desteğinde bulunduk. Çeşme Yarımadasının yerli ırkı “sakız” koyununun ıslahı ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla önemli destekler sağlıyoruz. Küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla üreticilerimize hibe ettiğimiz hayvanların büyük bir kısmı yöremize özgü sakız cinsi. Dağıttığımız 11 bin 122 küçükbaş hayvanın 5 bin 872’si sakız. Yavrularla birlikte yaklaşık 10 bin sakız cinsi koyunumuz oldu. Hem üreticimiz destekledik hem de coğrafyamızın yerli zenginliğini koruyup, çoğalttık.
Aliağa, Bayındır, Beydağ, Bergama, Çeşme, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Menderes, Menemen, Urla, Seferihisar, Selçuk ve Tire İlçeleri

Meyve ve Zeytin Fidanı Dağıtımlarımız

2009 yılından bu yana sürdürdüğümüz proje ile tarım alanları ve su havzalarını koruyor, kent kırsalında meyveciliğin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. 2019'dan bugüne 1 milyon 205 bin adet zeytin ve meyve fidanı dağıtıldı, bugüne kadar dağıtılan toplam fidan sayısı 4 milyon 950 bine ulaştı. Yetiştiği yörenin iklim ve toprak özelliklerine göre belirlenen uzun ömürlü ve yüksek verimli meyve fidanları ile kırsalda ürün deseni çeşitlendi, tamamı kent kooperatiflerinden temin edilen fidanlar ile yerel üretim de desteklendi.
Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerimize bağlı 781 mahalle ve köyümüzde köylü ve çiftçimize ücretsiz dağıttığımız fidanlarımızın sayımız 5 milyona yaklaştı. Üreticilerimize dağıttığımız zeytin ve meyve fidanlarını üretici kooperatiflerinden sözleşmeli üretimle doğrudan satın alıyor, yerel ekonomimizin temel taşı kooperatiflerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

Halkın Bakkalı

İzmir’de Halkın Bakkalı Bereketi..
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla hayata geçirdiği Halkın Bakkalı, kısa sürede sekiz şubeye ulaştı. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden 27 kooperatifin ürettiği yaklaşık 300 çeşit ürünü İzmirlilerle buluşturan Halkın Bakkalı, ürün yelpazesine her geçen gün yeni lezzetleri ekleyerek, doğal ve ekonomik kooperatif ürünlerini tüketicilere ulaştırmaya sürdürdü. Halkın Bakkalı, pandemi ve deprem sürecinde ihtiyaç paketi satışına da olanak sağlayarak, ihtiyaçlı aileler ile yardımsever yurttaşlar arasında bir dayanışma köprüsü de kurdu. “Biz Varız” dayanışmasına destek olan vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını istedikleri dayanışma paketlerini www.halkinbakkali.com üzerinden on binlerce aileye ulaştırdı. Tamamı kooperatif emeği ürünlerle hem küçük ölçekli çiftçi aileleri desteklendi, hem de yerel üretimin sürdürülebilirliği sağlandı.

Manda Yetiştiriciliği Desteklerimiz

Hızla gelişen süt üretim kapasitesiyle sadece bölgemizin değil ülkemizin de en önemli tarımsal üretim havzalarından biri olan İzmir’de manda yetiştiriciliğini yeniden canlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, katma değeri oldukça yüksek manda sütünden bir İzmir mozerallası yaratarak üreticisini dış dünyayla buluşturmaya hazırlanıyor. Selçuk, Bergama, Kınık ve Tire ilçelerinde manda yetiştiriciliği eğitimleri düzenledi, 41 üreticiye 134 Anadolu mandası hibe edildi. 2021 yılı manda desteğine ilişkin ilk talepler Bergama’dan toplandı, dağıtım takvimi netleşmeye başladı. İZBB, 2021 yılında 300 manda daha dağıtacak.
Selçuk, Bergama, Kınık ve Tire

Arıcılık Desteklerimiz

Köylü ve çiftçilerimize sağladığımız kovan, ana arı, petek ve diğer arıcılık ekipmanları ile köylerimizde sağlıklı ve doğal bal üretimini teşvik ediyor, destekliyoruz. 2019 ve 2020 yıllarında Aliağa, Bayındır, Bergama, Buca Doğancılar, Karşıyaka Sancaklı, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Ödemiş, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerinde arıcılık eğitimleri düzenlendi, 923 üreticiye 3.686’sı arılı olmak üzere toplam 5.528 adet kovan ve arıcılık malzemesi hibe edildi. Proje kapsamında desteklenen toplam üretici sayısı 2.251’e, hibe edilen kovan sayısı ise 13.454’e ulaştı. Özellikle de kadın girişimciliğinin desteklenmesinin hedeflendiği proje ile 1.260 kadın üretici bal üretimine katıldı, tüm üreticilere 11 kalemden oluşan (kıyafet, şerbetlik, el demiri, körük, fırça) üretim seti hediye edildi. Üreticilere hibe edilen arı, kovan, petek gibi tüm proje ihtiyaçlarının tamamı bal üreticilerinden oluşan İzmir Arı Yetiştiricileri Birliğinden sağlandı.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla'da düzenlediğimiz eğitim programları ve sağladığımız destekler ile köylerimizde kaliteli bal, polen ve arı sütü üretimine katkı sağlıyoruz.

Karakılçık Ovalara Döndü

Karakılçık İzmir’in ovalarına yeniden döndü. Bu altın sarısı başaklar bizlere dayanışmayı ve bereketi armağan ediyor. Yok olmaya yüz tutmuş ata tohumu karakılçık buğdayı yeniden doğuşunu kutluyor, İzmir’in ovaları hasat türküleriyle şenleniyor. Kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohum karakılçık buğdayını İzmir’in bereketli topraklarıyla yeniden buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında 13 ilçede bin dekara yakın karakılçık buğdayının ekimini yaptı. Büyükşehir sadece İzmir’de değil Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde, ayrıca Kıbrıs’ta yerel tohum çalışmalarına destek vermeyi sürdürdü.

Efes - Mimas Kültür Rotaları

Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes (Selçuk) – Mimas (Karaburun) Yolu, bu güzergâhtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, zeytinciler ve bağcıların gönüllü çabalarıyla oluşturulan rotalar kapsamında; ulaşım olanakları, coğrafi veriler, konaklama mekânları, mola ve kamp alanları, sağlık tesisleri, tarihi ve doğal değerler, kerteriz noktaları gibi bilgiler haritalara işlendi. Uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen rotalara yol levhaları yerleştirildi. Pırıl pırıl plajlar, orman kampları, kazı alanları ve ören yerleri, müzeler, zeytinlikler ve işlikler, bağlar; köy pansiyonları, yöresel lezzetlerle tatlanan mekânlar, pazaryerleri, şenlik ve festivaller Efes-Mimas Gezi Rotalarında sizi bekliyor.
Karaburun, Çeşme,Urla,Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinden oluşan Yarımada’nın planlık gelişmesi hedefiyle oluşturulan stratejiye, bölgenin artalanında yer alan ve Yarımada Belediyeler Birliği üyesi olan Balçova, Narlıdere,Menderes ve Selçuk ilçeleri de dahil edildi.

Toprak Analiz Laboratuvarı

Aşırı gübreleme ve sulama suyunun yanlış kullanımından kaynaklanan ürün kayıplarının ve çoraklaşmanın önüne geçebilmek için bilimsel analize dayalı tarımsal üretimi teşvik eden İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 ve 2020 yıllarında 1.771 toprak analizi gerçekleştirdi, üretici modern tarım uygulamaları konusunda doğru yönlendirildi. Toprak analiz laboratuvarında bugüne kadar yapılan analiz sayısı ise 9.000’e ulaştı. Modern sistemler ve güvenilir tekniklerle toprağın yapısı, mineral ihtiyaçları belirlendi, üreticilere doğru gübreleme ve sulama gereksinimleri konusunda bilimsel yönlendirme yapıldı.
Toprak analiz hizmetimizden faydalanmak üreticilerimiz 02322934217'dan bizlere ulaşabilir, detaylar konusunda bilgi alabilirler.

Ortak Makina Parkları

İzmir ili kırsalındaki küçük üretici, köylü ve çiftçimizin mekanizasyon ihtiyaçlarının uygun bedelle karşılanması amacıyla "Ortak Makine Parkı" kurulmuş, 17 İlçe Ziraat Odasına 18 adet traktör ile; rotavatör, katı gübre atma römorku, dal parçalama makinası, zeytin hasat, mısır silaj, tohum ekme makinası, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesinden oluşan 129 adet tarım makinesi hibe edilmiştir.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla

Yerel Üretici Pazarlarımız

Kadifekale Pagos (cumartesi), Kültürpark (çarşamba), Buca (perşembe) ve Bergama'da her (cumartesi) açılan Yerel Üretici Pazarları, her hafta İzmir’in dört bir yanından gelen köylü ve çiftçimizi hemşehrilerimizle “aracısız” buluşturmaya devam ediyor. Hem kır kent arasındaki dayanışma ruhunun hem de kırsalda kooperatifleşme anlayışının desteklenmesine yönelik önemli katkılar sağlayan yerel üretici pazarları, açıldığı ilk günden itibaren tüketicilerin büyük ilgisini çekerken, yöresel köy ürünleri ile kentte sağlıklı gıdanın güvenilir adreslerinden birine dönüştü bile. Mevsimlik meyve ve sebze, geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, tandır ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği yerel üretici pazarları, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı sağlayarak önemli bir ekonomik avantaj da sunmakta.
Kadifekale Pagos, Kültürpark, Buca Kasaplar Meydanı ve Bergama Domuz Alanı

Tesis Yatırımları

Sözleşmeli alımlardan, süt tankı, fidan, gübre, arı ve kovan dağıtımlarına, küçükbaş ve manda hibelerinden, tarımsal sulama yatırımlarına kadar birçok alanda tarımsal desteklerini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarımsal üretim kapasitesinin daha verimli değerlendirilmesi amacıyla üretim tesisi kurulumlarına hız veriyor. Bereketli ve daha verimli bir tarımsal üretim için üretici kooperatiflerinden gelen ihtiyaç talepleri çözümlendi, üretim altyapıları güçlendirildi. Üretici kooperatiflerine son teknoloji modern tarım makinaları hibe edildi. Üretici kooperatiflerine sağladığımız bu destekler kırsalda güçlü ve dirençli bir tarım ekonomisinin yaratılmasına yönelik önemli işlevler sağladı. Üretici kooperatifleri ile kurulan sağlam işbirlikleri tarımsal ve kırsal istihdama yönelik önemli katkılar sağladı, yerel üretim birçok alanda desteklendi.

Eko-Pazarlarımız

Sağlıklı, doğal ve hormonsuz bir yaşamın önemini biliyor, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş sertifikalı ürünlerimizi 270 tezgâh kapasiteli EkoPazar’larımızda sizler için bir araya getiriyoruz.
#hercumabostanlı #hercumartesibalçova

Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi

Üreticilerimizi olumsuz meteorolojik koşullar, zararlılar ve sulamaya karşı bilgilendirme ve tedbir önlemleri konusunda uyarabilmek ve bilgilendirebilmek amacıyla kurduğumuz “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri” ile üreticilerimizin arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi vb. bilgilere erişimleri sağlanmış, bölgeye özgü don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri alarak üründe verim ve kalitenin artmasının yanı sıra ilaçlama ve sulamada kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Kemalpaşa (2), Menemen (3), Selçuk (3), Ödemiş (3) ve Bergama (2) ilçelerinde kurduğumuz toplam 15 “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu" ile, don ve fırtına gibi meteorolojik riskleri, hastalık ve zararlılarla mücadele dönemlerini SMS olarak üreticilerimizle paylaşıyor, Bergama, Kınık, Aliağa, Menemen, Foça, Karaburun, Urla, Ödemiş, Torbalı, Tire, Selçuk ve Kiraz ilçelerinde 25 ayrı noktada daha kurulması için planlama çalışmalarına devam ediyoruz.

Hayvan İçme Suyu Göletleri

Köylerimizde süt ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla, su kaynaklarına erişimi sınırlı meralarımızda yağmur, kar ve kaynak sularını depolayan hayvan içme suyu (HİS) göletleri oluşturuyor, dört mevsim kullanılabilir hale getirdiğimiz mevcut göletlerimizin revizasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. 2020 yılında Bergama (Alibeyli ve Gaylan), Bornova (Çamiçi ve Kayadibi), Dikili (Demirtaş, Denizköy ve Kocaoba), Kınık (Arpadere) ile Menemen (Telekler) mahallelerinde 10 yeni hayvan içme suyu göletinin yapımını tamamladık, Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili, Kınık ve Menemen kırsalında yer alan toplam 63 adet hayvan içme suyu göletinin periyodik bakım, temizlik ve genişletme çalışmalarını da tamamlayarak kış mevsimi öncesi mevcut göletlerin su tutma kapasitesini arttırdık.
Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili, Kınık ve Menemen

Bademler Doğal Yaşam Köyü

Varlık odaklı projelerle yarımadayı kalkındırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi “Yarımada Projesi” kapsamında kurduğu, içinde bungalov evler, üretim parselleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu “Doğal Yaşam Köyü” ile geleneksel kültürün, tarımın ve üretimin sürdürülebilirliğinin yanında kentliye tüm bunları deneyimleme imkânı sunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu yeni projesi hem kırsaldaki istihdam ve üretim olanaklarını artırmayı, hem de yerli ve yabancı turistleri doğal, sağlıklı ve geleneksel üretim metotlarıyla tanıştırarak kırsal yaşamla buluşturmayı hedefliyor. Doğal Yaşam Köyü sayesinde 'kentliler' köy yaşamıyla iç içe olacak, sütünden yumurtasına, enginarından ekmeğine kadar tüketeceği pek çok lezzeti en doğal bir biçimde üretebilecek.
Urla ilçesi Bademler Köyü

Zeytin Sineği ile Mücadele

Zeytin sineğiyle mücadelede havza bazlı kitlesel tuzaklama yaptık. İnecik’te 61, Eğlenhoca’da 175, Kösedere’de 66 üreticinin yaklaşık 50 bin zeytin ağacına birer teknik DAP besi tuzağı asıldı. Karaburun’a bağlı Ambarseki, Saip, Merkez, Bozköy, Tepeboz ve Haseki köylerinden oluşan uygulama alanına, 2019 yılı içerisinde Foça’nın Ilıpınar, Yeniköy ve Kozbeyli köyleri de dahil edildi. Proje kapsamında; Karaburun’da yaklaşık 85 bin, Foça’da ise 44 bin zeytin ağacına astığımız “koruma şişeleri” ile zeytin ve zeytinyağı kalitesini olumsuz etkileyen “zeytin sineği” zararlısına karşı doğal ve biyolojik yöntemlerle mücadelenin sürdürülmesine devam ediyoruz.
Karaburun ve Foça

Kestane Kanseri ile Mücadele

Bin yıla ulaşan uzun ömürleri, bereketli topraklardan göğe uzanan asırlık gövdesi, çiçeği ve şifalı meyvesiyle kestane ağaçlarımız dağ köylerimizin en değerli ekonomik varlıkları.. Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüzde 2.409 kestane üreticimize malzeme ve ekipman desteği sağlıyor, yıllık rekolteyi ve ürün verimliliğini büyük ölçüde düşüren ölümcül “Kestane Dal Kanseriyle” havza bazlı topyekûn mücadele için yaklaşık 400 bin kestane ağacında budama ve koruma desteği sağlıyoruz..
Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüz

Yem Bitkisi Tohumu Desteklerimiz

Köylerimizde süt ve hayvancılık faaliyetlerini destek olmak amacıyla ücretsiz hayvan yemi dağıtıyor, köylü ve çiftçimize kol kanat germeyi sürdürüyoruz. Kırsalda iklim dostu ve yüksek değerli yem bitkilerinin ekimini teşvik ediyor, üretimini yaygınlaştırıyoruz. Hem toprak ve su kaynaklarımızı daha verimli kullanacak, hem de üreticinin en önemli maliyet birimlerinden biri olan yem masrafını aşağı çekmeye çalışacağız. Küçük ölçekli çiftçi ailelerimize fiğ, caramba ve yem bezelyesi tohumunu ücretsiz dağıtacak, kırsalda süt ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemeye devam edeceğiz.
Beydağ ve Bergama

Doğal Afet Desteklerimiz

Yaşanan doğal afetlerden, yoğun kar ve dolu yağışlarından tarla ve seraları olumsuz etkilenen üreticilerimize uğradıkları zarar oranına göre maddi destek veriyor, fide, tohum ve malzeme desteği sağlayarak uğradıkları zararları en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Çiftçi Eğitimleri

Kooperatifleşme anlayışının kent kırsalında özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla, Köy-Koop İzmir, İzmir Veteriner Hekimleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi işbirliğinde ilçe ve köylerimizde kooperatifçilik eğitimleri düzenliyor, kent ekonomisinin mihenk taşı yerel güç birliklerini desteklemeyi sürdürüyoruz. Kırsal nüfusun üretim ve yaşam standardını yaygın eğitim yoluyla yükseltilmeyi amaçlayan bu eğitim işbirliği, köylerimizde tarımsal ve hayvansal üretim standartlarını artırarak, sağlıklı ve bilinçli gıda üretimine yönelik tüm tarım paydaşlarına önemli katkılar sağlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından özel olarak tasarlanan bir eğitim otobüsünün de eşlik edeceği eğitimler kapsamında; zirai hastalık ve zararlılar, bitki koruma, sulama ve gübreleme, süt ve sağım hijyeni, hayvan hastalıkları, sağlıklı üretim ve kooperatifçilik gibi ana başlıklar altında tarımsal üretimin tüm bileşenleri işlenmektedir.
Tüm ilçelerimiz

Tahtalı Bal Ormanı

Tahtalı Barajı çevresinde minik arılarımızın en sevdiği endemik bitkilerle donattığımız ’bal ormanı ve merası' yeşeriyor, renkleniyor, çiçekleniyor. Menderes İlçesi Tahtalı Baraj Gölü çevresinde yer alan 300 dekarlık ağaçlandırma alanına arı ve bal verimini artıran 60 bin adet kıbrıs akasyası, yalancı akasya, defne, dağ çileği, kekik, iğde ağacı, arı otu, böğürtlen, çam, keçi boynuzu, fıstık çamı, mimoza, ılgın ve lavanta dikimi gerçekleştirdik. Bal ormanımızda yer alacak 1000 arılık ile bölgede arıcılık faaliyetleri değerlenecek, üreticimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak.
Tahtalı Barajı - Menderes

Alternatif Ürün Destekleri

Proje Amacı: “Kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi" projesi kapsamında köylerimizde çilek, nergis, salep ve lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırıyor, yüksek gelir getirici alternatif tarımsal üretimi destekliyoruz. Köy ve kasabalarımızda bilgilendirme eğitimleri düzenliyor, üreticilerimizi ve tarlalarımızı düzenli ziyaret ediyor, sulama dönemleri, gübreleme tekniği, hastalık ve zararlılar konusunda destek vermeye ve bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Hem coğrafyamızın ekolojik ve doğal zenginliklerini koruyacak, hemde pazarlama potansiyeli yüksek alternatif tarımsal üretimi çeşitlendirilmeyi sürdüreceğiz. Köylerimizde, 450 bin nergis çiçeği soğanı, 75 bin salep yumrusu, 140 bin çilek ve 40 bin lavanta fidesinin dikimini tamamladık, mis kokulu çiçeklerimiz için yeni yaşam alanları yarattık.
Urla, Karaburun, Tire, Kiraz, Kemalpaşa, Buca Doğancılar Köyü

Zeytinde Halkalı Leke ile Mücadele

Zeytin üreticimizin en önemli sorunlarından “halkalı leke” hastalığına karşı 76 bin 510 adet zeytin ağacında köylü ve üreticimizle el ele mücadele ediyor, Selçuk’un Barutçu ile Menderes’in Gölova Köy’lerinde toplam 184 üreticimize sağladığımız ilaç ve ekipman desteğiyle “zeytinde halkalı leke” hastalığına karşı uygun teknikle koruma ve mücadelenin sürdürülmesini sağlıyoruz.
Menderes Gölova ve Selçuk Barutçu Köyleri

Efes Soğuk Hava Deposu

40 bin metrekare alan üzerine kurulan DeppoEfes’in, 14 bin metrekare kapalı alanı, 4 bin metrekare yükleme alanı 14 bin 600 metre kare inşaat alanı, 5 bin 540 metre kare depo alanı bulunuyor. 1600 metrekare idari alan, 3 bin 600 metre kare meyve sebze işleme holü, 4 ü sarartma özellikli 25 soğuk odasına sahip tesiste, 15’i ana 12’si sekretaryadan oluşan 27 ofis yapıldı. Toplam saklama kapasitesi 10 bin ton olan Ege’nin en büyük meyve sebze işleme ve soğuk hava deposu tesisi, diğer yatırımların da tamamlanmasıyla Türkiye’nin örnek entegre tesisi olacak.
Selçuk

Organik Tarım Uygulamaları

"İzmir ili ve ilçelerinde ve bağlı köylerde organik tarımı yaygınlaştırma projesi" kapsamında talep gelen bölgelere ve üreticilere teorik eğitimler verilerek, arazi koşullarında da teknik danışmanlık hizmeti vermek amaçlanarak organik tarımı yaygınlaştırmak amaçlanmıştır. İzmir ili ve ilçelerinde istihdam olanakları ve gelir getirici faaliyetlerin, bölge ve İzmir’in sosyal kalkınmasına ivme getirecek şekilde geliştirilmesine; bu çerçevede, bölgenin başlıca gelir kaynağı olan tarımda, organik üretimin yaygınlaştırılmasına ve kırsal nüfusun organik tarıma geçişinin teşvik edilmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda; hedef grupta bilinç ve istek oluşturulması, mesleki bilgi/becerilerinin arttırılması, örnek uygulamaların oluşturulması, organik tarım üreticilerinin pazarlama imkânlarının oluşturulması amacına yöneliktir.
Yarımada başta olmak üzere Bakırçay, Gediz Havzasını kapsayan Foça, Aliağa, Menemen ilçeleri

Zirai Atıkların Toplanması Projesi

Çevre ve su havzalarının üretkenliğinin korunması ve hızla azalan yaşamsal kaynakların daha özenli ve verimli kullanılması amacıyla her alanda sürdürülebilir bir tarımsal dönüşümü esas alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğayla uyumlu tarımsal üretimi teşvik etmekte, biyolojik çeşitliliği korumayı ilke edinmiş bilinçli üretim kültürünü kent genelinde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Tarımsal üretimde ve zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerine ilişkin ambalaj ve zirai atıkların ilkel yöntemlerle ya da evsel atıklarla birlikte bertaraf edilmeye çalışılması ciddi ekolojik sorunlar yaratmakta, halk ve çevre sağlığına yönelik önemli riskler içermekteydi. İzmir Büyükşehir Belediyesi doğayla uyumlu tarımsal üretimi teşvik etmek, biyolojik ve ekolojik çeşitliliği korumak için zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanması ile ilgili bir proje başlattı. Zirai ambalaj atıklarını köylerden topluyor, geri dönüşüm seferberliği kapsamında yeniden ekonomiye kazandırıyoruz.
Menderes Değirmendere Köyü

Can Yücel Tohum Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretim vizyonun en önemli ayağını oluşturan İzmir Tarımı Stratejisinin de temelini oluşturan yerel tohumların desteklenmesine ilişkin çalışmalar meyvelerini vermeye başlıyor. Geleneksel tarım kültürü ve biyo-çeşitliliğin korunmasına yönelik tarımsal üretim projelerini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilki 2011 yılında Seferihisar’da kurulan Can Yücel Tohum Merkezi’nin ikincisini Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda hayata geçirdi. Atalık tohumların korunmasına ve yerel üretiminin sürdürülebilirliğine yönelik önemli işlevler sağlayacak merkez, yerel tohumları muhafazasını güvence altına alarak, özellikle de yok olmaya yüz tutmuş tohum/gen çeşitliliğini gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyor.
Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

1 sayfada toplam 27 kayıttan 1 ile 27 arası görüntüleniyor.