PROJELER

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerimiz

Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Kapsamında kent genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinin amaçlandığı projemizle; bölgede saanen, kıl ve maltız keçi/teke, sakız, kıvırcık, sönmez ve tahirova koyun/koç yetiştiriciliğinde ıslah çalışmalarını destekliyor, üretici birliklerinden satın aldığımız damızlık koyun, koç, keçi ve tekeleri yetiştiricilik eğitimlerini tamamlayan çiftçilerimize ücretsiz dağıtıyoruz.
Kırsal kesimde küçükbaş hayvancılık faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiğimiz proje kapsamında; Aliağa, Bayındır, Beydağ, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Menderes, Urla, Seferihisar, Selçuk ve Tire ilçelerinde 2.786 çiftçi ve köylümüze, sakız, kıvırcık, tahirova, maltız ve saanen cinsi toplam 10 bin 786 adet küçükbaş hayvan dağıtılmıştır.

Meyve ve Zeytin Fidanı Dağıtımlarımız

Kırsalda meyvecilik faaliyetlerini desteklemek amacıyla "Fidanlar Bizden, Meyveler Sizden" sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz dağıttığı Armut, Ayva, Badem, Ceviz, Dut, Elma, Erik, Kayısı, Kiraz, Nar, Şeftali, Vişne, Zeytin, Mandalina, İncir ve Kestane fidanlarıyla bölge üreticisini kalkındırmaya ve tarımsal üretimi desteklemeye devam ediyor.
Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerimize bağlı 781 mahalle ve köyümüzde köylü ve çiftçimize ücretsiz dağıttığımız fidanlarımızın sayımız 5 milyona yaklaştı. Üreticilerimize dağıttığımız zeytin ve meyve fidanlarını üretici kooperatiflerinden sözleşmeli üretimle doğrudan satın alıyor, yerel ekonomimizin temel taşı kooperatiflerimizi desteklemeye ve ayakta tutmaya devam ediyoruz.

Halkın Bakkalı

İzmir’de ucuz, sağlıklı ve aracısız gıda dönemi başladı..
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kampanya süresince söz verdiği vaadlerden birini daha hayata geçirdi. Bir yandan üreticiyi desteklemek bir yandan da yurttaşlara sağlıklı, adil gıda ulaştırmak için İzmir’e Halkın Bakkalı geldi. Tüm ilçelerimizde Halkın Bakkallarını yaygınlaştıracak, tüm yurttaşlarımızın ucuz ve sağlıklı gıdaya ulaşımını kolaylaştıracağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla hayata geçirdiği Halkın Bakkalı, kentin farklı noktalarında İzmirliler ile buluşmaya devam ediyor. İlki Kemeraltı’nda açılan, kısa sürede Gültepe, Bayraklı, Karşıyaka ve Menemen'e ulaşan Halkın Bakkalının altıncı şubesi de Buca Işılay Saygın Meydanı’nda açıldı.

Manda Yetiştiriciliği Desteklerimiz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilimizde ve ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş manda yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Bergama, Kınık ve Selçuk ilçelerimizde manda yetiştiriciliği eğitimleri düzenlemiş, bakım, besleme, barındırma, sürü yönetimi ve pratik yetiştirme konularında düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlayan 31 köylü ve çiftçiye tescilli yerli ırkımız olan 101 Anadolu mandası hibe etmiştir. Hızla gelişen süt üretim kapasitesiyle sadece bölgemizin değil ülkemizin de en önemli süt üretim havzalarından biri olan İzmir’de manda yetiştiriciliğini yeniden canlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, besin değeri ve katma değeri oldukça yüksek manda sütünden “İzmir Mozzarellası“ yaratarak üreticisini dış dünyayla buluşturmaya hazırlanmakta, kırsalda tarımsal üretimi desteklemeyi sürdürmektedir.
Selçuk, Bergama ve Kınık

Arıcılık Desteklerimiz

Endemik bitki çeşitliliği ve çam kokulu yamaçlarıyla dağ köylerimiz, ovalarımız, rengarenk çiçekli ormanlarımız arılarımız için birer cennet. Köylü ve çiftçilerimize sağladığımız kovan, ana arı, petek ve diğer arıcılık ekipmanları, düzenlediğimiz eğitim programları ile köylerimizde sağlıklı ve doğal bal üretimini teşvik ediyor, destekliyoruz. Köylerden kente ulaşım imkânı bulamayan kadın üreticilerimize, Türkiye'de bir ilk olan Mobil Eğitim Aracımız ile ulaşıyor, tarımsal üretimin çeşitliliği ve alternatif geçim kaynaklarının artırılmasına yönelik projelerimiz ile başta kadın üreticilerimiz olmak üzere tüm bölge üreticisinin en büyük destekçisi olmaya devam ediyoruz.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire ve Urla'da düzenlediğimiz eğitim programları ve sağladığımız destekler ile köylerimizde kaliteli bal, polen ve arı sütü üretimine katkı sağlıyoruz.

Karakılçık Ovalara Döndü

Karakılçık İzmir’in ovalarına yeniden döndü. Bu altın sarısı başaklar bizlere dayanışmayı ve bereketi armağan ediyor. Yok olmaya yüz tutmuş ata tohumu karakılçık buğdayı yeniden doğuşunu kutluyor, İzmir’in ovaları hasat türküleriyle şenleniyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde Seferihisar’dan başlattığı atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi, kentin tüm ovalarını karakılçık buğdayıyla buluşturmayı hedefliyor. Menemen’de 300, Tire’de 100 ve Ödemiş’te 100 dönümlük arazilere karakılçık buğdayımızı ektik, hep birlikte hasat ettik. Ekinimizi köylü ve çiftçimizle birlikte çoğaltacak, karakılçık buğdayımızı Ege'nin bereketli ovalarında yeniden yeşerteceğiz..
Menemen, Tire, Ödemiş ve Seferihisar

Efes - Mimas Kültür Rotaları

Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes (Selçuk) – Mimas (Karaburun) Yolu, bu güzergâhtaki tüm doğal, tarihi ve kültürel birikimi içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği profesyonel dağcı ve yürüyüşçüler, bisikletçiler, zeytinciler ve bağcıların gönüllü çabalarıyla oluşturulan rotalar kapsamında; ulaşım olanakları, coğrafi veriler, konaklama mekânları, mola ve kamp alanları, sağlık tesisleri, tarihi ve doğal değerler, kerteriz noktaları gibi bilgiler haritalara işlendi. Uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenen rotalara yol levhaları yerleştirildi. Pırıl pırıl plajlar, orman kampları, kazı alanları ve ören yerleri, müzeler, zeytinlikler ve işlikler, bağlar; köy pansiyonları, yöresel lezzetlerle tatlanan mekânlar, pazaryerleri, şenlik ve festivaller Efes-Mimas Gezi Rotalarında sizi bekliyor.
Karaburun, Çeşme,Urla,Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinden oluşan Yarımada’nın planlık gelişmesi hedefiyle oluşturulan stratejiye, bölgenin artalanında yer alan ve Yarımada Belediyeler Birliği üyesi olan Balçova, Narlıdere,Menderes ve Selçuk ilçeleri de dahil edildi.

Toprak Analiz Laboratuvarı

Türkiye’nin belediye öz kaynakları ile faaliyete geçen ilk ve tek laboratuvarı olma özelliğine sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarında; toprakta bünye tayini, toprak reaksiyonu değeri (pH), kireç oranları ve organik madde miktarı ile birlikte azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum başta olmak üzere birçok elementin miktarları belirleniyor. Bu analiz sonrasında toprağın yapısı ortaya çıkarılarak üreticinin doğru zamanda doğru gübreleme yapılması sağlanabildiği gibi; aşırı ve yanlış gübre uygulamasının önüne geçilerek bu sayede toprak ve su kaynakları korunuyor ve üreticiler doğru yönlendiriliyor.
Tüm üreticilerimiz toprak analiz hizmetlerimizden faydalanabilir, sağladığımız bilimsel desteklerle üretimlerini artırabilirler.

Ortak Makina Parkları

İzmir ili kırsalındaki küçük üretici, köylü ve çiftçimizin mekanizasyon ihtiyaçlarının uygun bedelle karşılanması amacıyla "Ortak Makine Parkı" kurulmuş, 17 İlçe Ziraat Odasına 18 adet traktör ile; rotavatör, katı gübre atma römorku, dal parçalama makinası, zeytin hasat, mısır silaj, tohum ekme makinası, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesinden oluşan 129 adet tarım makinesi hibe edilmiştir.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla

Yerel Üretici Pazarlarımız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “kentte refahı büyütme ve adil paylaştırma” hedefi doğrultusunda Kadifekale ve Kültürpark’da açılan Yerel Üretici Pazarları, her çarşamba ve cumartesi günleri İzmir’in dört bir yanından gelen köylü ve çiftçimizi hemşehrilerimizle “aracısız” buluşturmaya devam ediyor. Hem kır kent arasındaki dayanışma ruhunun hem de kırsalda kooperatifleşme anlayışının desteklenmesine yönelik önemli katkılar sağlayacak yerel üretici pazarları, açıldığı ilk günden itibaren her yaştan tüketicinin büyük ilgisini çekerken, doğal, taze ve yöresel köy ürünleri ile kentte sağlıklı gıdanın güvenilir adreslerinden birine dönüştü bile. Taptaze meyve ve sebzelerin, geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, tandır ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği yerel üretici pazarları, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı sağlayarak önemli bir ekonomik avantaj da sunmakta.
Kadifekale Pagos, Kültürpark, Buca Kasaplar Meydanı

Tesis Yatırımları

Sözleşmeli alımlardan, süt tankı, fidan, gübre, arı ve kovan dağıtımlarına, küçükbaş ve manda hibelerinden, tarımsal sulama yatırımlarına kadar birçok alanda tarımsal desteklerini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarımsal üretim kapasitesinin daha verimli değerlendirilmesi amacıyla üretim tesisi kurulumlarına hız veriyor. Seferihisar Doğanbey meyve kurutma tesisinin üretim kapasitesini artırıp, Torbalı’da yem, Ödemiş’te un fabrikası kurmaya hazırlanan İzmir’in yerel yönetimi, bünyesinde kantar, boylama ve soğuk hava ünitelerinin de yer aldığı ürün alım merkezlerinin ilkini Tire’de açtı. Kırsal kalkınma hedefli projeleriyle Ege köylüsüne umut, tüm tarım paydaşlarına lokomotif olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, kırsalda üretim potansiyeline katkı sağlamak amacıyla köy ve kasabalarda mandıra, soğuk hava depoları, bal işleme, meyve kurutma, boylama ve paketleme tesisleri kurmakta, tarımsal üretimi desteklemeyi sürüdürmektedir.

Eko-Pazarlarımız

Sağlıklı, doğal ve hormonsuz bir yaşamın önemini biliyor, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş sertifikalı ürünlerimizi 270 tezgâh kapasiteli EkoPazar’larımızda sizler için bir araya getiriyoruz.
#hercumabostanlı #hercumartesibalçova

Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi

Üreticilerimizi olumsuz meteorolojik koşullar, zararlılar ve sulamaya karşı bilgilendirme ve tedbir önlemleri konusunda uyarabilmek ve bilgilendirebilmek amacıyla kurduğumuz “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri” ile üreticilerimizin arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi vb. bilgilere erişimleri sağlanmış, bölgeye özgü don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri alarak üründe verim ve kalitenin artmasının yanı sıra ilaçlama ve sulamada kayıpların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Kemalpaşa (2), Menemen (3), Selçuk (3), Ödemiş (3) ve Bergama (2) ilçelerinde kurduğumuz toplam 15 “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu" ile, don ve fırtına gibi meteorolojik riskleri, hastalık ve zararlılarla mücadele dönemlerini SMS olarak üreticilerimizle paylaşıyor, Bergama, Kınık, Aliağa, Menemen, Foça, Karaburun, Urla, Ödemiş, Torbalı, Tire, Selçuk ve Kiraz ilçelerinde 25 ayrı noktada daha kurulması için planlama çalışmalarına devam ediyoruz.

Hayvan İçme Suyu Göletleri

Köylerimizde süt ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla, su kaynaklarına erişimi sınırlı meralarımızda yağmur, kar ve kaynak sularını depolayan hayvan içme suyu (HİS) göletleri oluşturuyor, dört mevsim kullanılabilir hale getirdiğimiz mevcut göletlerimizin revizasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. 2020 yılında Bergama (Alibeyli ve Gaylan), Bornova (Çamiçi ve Kayadibi), Dikili (Demirtaş, Denizköy ve Kocaoba), Kınık (Arpadere) ile Menemen (Telekler) mahallelerinde 10 yeni hayvan içme suyu göletinin yapımını tamamladık, Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili, Kınık ve Menemen kırsalında yer alan toplam 63 adet hayvan içme suyu göletinin periyodik bakım, temizlik ve genişletme çalışmalarını da tamamlayarak kış mevsimi öncesi mevcut göletlerin su tutma kapasitesini arttırdık.
Aliağa, Bergama, Bornova, Dikili, Kınık ve Menemen

Bademler Doğal Yaşam Köyü

Varlık odaklı projelerle yarımadayı kalkındırmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi “Yarımada Projesi” kapsamında kurduğu, içinde bungalov evler, üretim parselleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu “Doğal Yaşam Köyü” ile geleneksel kültürün, tarımın ve üretimin sürdürülebilirliğinin yanında kentliye tüm bunları deneyimleme imkânı sunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu yeni projesi hem kırsaldaki istihdam ve üretim olanaklarını artırmayı, hem de yerli ve yabancı turistleri doğal, sağlıklı ve geleneksel üretim metotlarıyla tanıştırarak kırsal yaşamla buluşturmayı hedefliyor. Doğal Yaşam Köyü sayesinde 'kentliler' köy yaşamıyla iç içe olacak, sütünden yumurtasına, enginarından ekmeğine kadar tüketeceği pek çok lezzeti en doğal bir biçimde üretebilecek.
Urla ilçesi Bademler Köyü

Zeytin Sineği ile Mücadele

Zeytin sineğiyle mücadelede havza bazlı kitlesel tuzaklama yaptık. İnecik’te 61, Eğlenhoca’da 175, Kösedere’de 66 üreticinin yaklaşık 50 bin zeytin ağacına birer teknik DAP besi tuzağı asıldı. Karaburun’a bağlı Ambarseki, Saip, Merkez, Bozköy, Tepeboz ve Haseki köylerinden oluşan uygulama alanına, 2019 yılı içerisinde Foça’nın Ilıpınar, Yeniköy ve Kozbeyli köyleri de dahil edildi. Proje kapsamında; Karaburun’da yaklaşık 85 bin, Foça’da ise 44 bin zeytin ağacına astığımız “koruma şişeleri” ile zeytin ve zeytinyağı kalitesini olumsuz etkileyen “zeytin sineği” zararlısına karşı doğal ve biyolojik yöntemlerle mücadelenin sürdürülmesine devam ediyoruz.
Karaburun ve Foça

Kestane Kanseri ile Mücadele

Bin yıla ulaşan uzun ömürleri, bereketli topraklardan göğe uzanan asırlık gövdesi, çiçeği ve şifalı meyvesiyle kestane ağaçlarımız dağ köylerimizin en değerli ekonomik varlıkları.. Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüzde 2.409 kestane üreticimize malzeme ve ekipman desteği sağlıyor, yıllık rekolteyi ve ürün verimliliğini büyük ölçüde düşüren ölümcül “Kestane Dal Kanseriyle” havza bazlı topyekûn mücadele için yaklaşık 400 bin kestane ağacında budama ve koruma desteği sağlıyoruz..
Beydağ, Kiraz, Ödemiş ve Tire ilçelerimize bağlı toplam 47 köyümüz

Yem Bitkisi Tohumu Desteklerimiz

Köylerimizde süt ve hayvancılık faaliyetlerini destek olmak amacıyla ücretsiz hayvan yemi dağıtıyor, köylü ve çiftçimize kol kanat germeyi sürdürüyoruz. Kırsalda iklim dostu ve yüksek değerli yem bitkilerinin ekimini teşvik ediyor, üretimini yaygınlaştırıyoruz. Hem toprak ve su kaynaklarımızı daha verimli kullanacak, hem de üreticinin en önemli maliyet birimlerinden biri olan yem masrafını aşağı çekmeye çalışacağız. Küçük ölçekli çiftçi ailelerimize fiğ, caramba ve yem bezelyesi tohumunu ücretsiz dağıtacak, kırsalda süt ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemeye devam edeceğiz.
Beydağ ve Bergama

Doğal Afet Desteklerimiz

Yaşanan doğal afetlerden, yoğun kar ve dolu yağışlarından tarla ve seraları olumsuz etkilenen üreticilerimize uğradıkları zarar oranına göre maddi destek veriyor, fide, tohum ve malzeme desteği sağlayarak uğradıkları zararları en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Çiftçi Eğitimleri

Kooperatifleşme anlayışının kent kırsalında özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla, Köy-Koop İzmir, İzmir Veteriner Hekimleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi işbirliğinde ilçe ve köylerimizde kooperatifçilik eğitimleri düzenliyor, kent ekonomisinin mihenk taşı yerel güç birliklerini desteklemeyi sürdürüyoruz. Kırsal nüfusun üretim ve yaşam standardını yaygın eğitim yoluyla yükseltilmeyi amaçlayan bu eğitim işbirliği, köylerimizde tarımsal ve hayvansal üretim standartlarını artırarak, sağlıklı ve bilinçli gıda üretimine yönelik tüm tarım paydaşlarına önemli katkılar sağlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından özel olarak tasarlanan bir eğitim otobüsünün de eşlik edeceği eğitimler kapsamında; zirai hastalık ve zararlılar, bitki koruma, sulama ve gübreleme, süt ve sağım hijyeni, hayvan hastalıkları, sağlıklı üretim ve kooperatifçilik gibi ana başlıklar altında tarımsal üretimin tüm bileşenleri işlenmektedir.
Tüm ilçelerimiz

Tahtalı Bal Ormanı

Tahtalı Barajı çevresinde minik arılarımızın en sevdiği endemik bitkilerle donattığımız ’bal ormanı ve merası' yeşeriyor, renkleniyor, çiçekleniyor. Menderes İlçesi Tahtalı Baraj Gölü çevresinde yer alan 300 dekarlık ağaçlandırma alanına arı ve bal verimini artıran 60 bin adet kıbrıs akasyası, yalancı akasya, defne, dağ çileği, kekik, iğde ağacı, arı otu, böğürtlen, çam, keçi boynuzu, fıstık çamı, mimoza, ılgın ve lavanta dikimi gerçekleştirdik. Bal ormanımızda yer alacak 1000 arılık ile bölgede arıcılık faaliyetleri değerlenecek, üreticimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak.
Tahtalı Barajı - Menderes

Alternatif Ürün Destekleri

Proje Amacı: “Kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi" projesi kapsamında köylerimizde çilek, nergis, salep ve lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırıyor, yüksek gelir getirici alternatif tarımsal üretimi destekliyoruz. Köy ve kasabalarımızda bilgilendirme eğitimleri düzenliyor, üreticilerimizi ve tarlalarımızı düzenli ziyaret ediyor, sulama dönemleri, gübreleme tekniği, hastalık ve zararlılar konusunda destek vermeye ve bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Hem coğrafyamızın ekolojik ve doğal zenginliklerini koruyacak, hemde pazarlama potansiyeli yüksek alternatif tarımsal üretimi çeşitlendirilmeyi sürdüreceğiz. Köylerimizde, 450 bin nergis çiçeği soğanı, 75 bin salep yumrusu, 140 bin çilek ve 40 bin lavanta fidesinin dikimini tamamladık, mis kokulu çiçeklerimiz için yeni yaşam alanları yarattık.
Urla, Karaburun, Tire, Kiraz, Kemalpaşa, Buca Doğancılar Köyü

Zeytinde Halkalı Leke ile Mücadele

Zeytin üreticimizin en önemli sorunlarından “halkalı leke” hastalığına karşı 76 bin 510 adet zeytin ağacında köylü ve üreticimizle el ele mücadele ediyor, Selçuk’un Barutçu ile Menderes’in Gölova Köy’lerinde toplam 184 üreticimize sağladığımız ilaç ve ekipman desteğiyle “zeytinde halkalı leke” hastalığına karşı uygun teknikle koruma ve mücadelenin sürdürülmesini sağlıyoruz.
Menderes Gölova ve Selçuk Barutçu Köyleri

Efes Soğuk Hava Deposu

40 bin metrekare alan üzerine kurulan DeppoEfes’in, 14 bin metrekare kapalı alanı, 4 bin metrekare yükleme alanı 14 bin 600 metre kare inşaat alanı, 5 bin 540 metre kare depo alanı bulunuyor. 1600 metrekare idari alan, 3 bin 600 metre kare meyve sebze işleme holü, 4 ü sarartma özellikli 25 soğuk odasına sahip tesiste, 15’i ana 12’si sekretaryadan oluşan 27 ofis yapıldı. Toplam saklama kapasitesi 10 bin ton olan Ege’nin en büyük meyve sebze işleme ve soğuk hava deposu tesisi, diğer yatırımların da tamamlanmasıyla Türkiye’nin örnek entegre tesisi olacak.
Selçuk

Organik Tarım Uygulamaları

"İzmir ili ve ilçelerinde ve bağlı köylerde organik tarımı yaygınlaştırma projesi" kapsamında talep gelen bölgelere ve üreticilere teorik eğitimler verilerek, arazi koşullarında da teknik danışmanlık hizmeti vermek amaçlanarak organik tarımı yaygınlaştırmak amaçlanmıştır. İzmir ili ve ilçelerinde istihdam olanakları ve gelir getirici faaliyetlerin, bölge ve İzmir’in sosyal kalkınmasına ivme getirecek şekilde geliştirilmesine; bu çerçevede, bölgenin başlıca gelir kaynağı olan tarımda, organik üretimin yaygınlaştırılmasına ve kırsal nüfusun organik tarıma geçişinin teşvik edilmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda; hedef grupta bilinç ve istek oluşturulması, mesleki bilgi/becerilerinin arttırılması, örnek uygulamaların oluşturulması, organik tarım üreticilerinin pazarlama imkânlarının oluşturulması amacına yöneliktir.
Yarımada başta olmak üzere Bakırçay, Gediz Havzasını kapsayan Foça, Aliağa, Menemen ilçeleri

Zirai Atıkların Toplanması Projesi

Çevre ve su havzalarının üretkenliğinin korunması ve hızla azalan yaşamsal kaynakların daha özenli ve verimli kullanılması amacıyla her alanda sürdürülebilir bir tarımsal dönüşümü esas alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğayla uyumlu tarımsal üretimi teşvik etmekte, biyolojik çeşitliliği korumayı ilke edinmiş bilinçli üretim kültürünü kent genelinde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Tarımsal üretimde ve zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerine ilişkin ambalaj ve zirai atıkların ilkel yöntemlerle ya da evsel atıklarla birlikte bertaraf edilmeye çalışılması ciddi ekolojik sorunlar yaratmakta, halk ve çevre sağlığına yönelik önemli riskler içermekteydi. İzmir Büyükşehir Belediyesi doğayla uyumlu tarımsal üretimi teşvik etmek, biyolojik ve ekolojik çeşitliliği korumak için zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanması ile ilgili bir proje başlattı. Zirai ambalaj atıklarını köylerden topluyor, geri dönüşüm seferberliği kapsamında yeniden ekonomiye kazandırıyoruz.
Menderes Değirmendere Köyü

Soğutma Tankı Desteklerimiz

Süt soğutma ve nakil tankları Tarımın pek çok alanında üreticiye destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kooperatiflere, sütün sağlıklı koşullarda depolanması ve nakliyesi için de destek veriyor. 27 tarımsal kalkınma kooperatifi ile imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında bugüne kadar 25 adet soğutma ve nakil tankı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, böylece hem sütün ekonomik değerinin korunmasını hem de “soğuk zincir” içerisinde köyden kente daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda ulaştırılmasını sağlıyor. Aliağa'nın Kalabak, Bergama’nın Seklik, Örenli; Foça’nın Gerenköy; Kiraz’ın Aydoğdu, Emenler, İğdeli, Haliller, Karaman, Yenişehir, Karaburç, Çömlekçi, Yeniköy ve Saçlı; Ödemiş’in Çaylı, Ovakent ve Üzümlü kooperatiflerine 28 adet sabit süt soğutma tankı ve 1 adet 15 ton kapasiteli nakil tankı kuruldu. Bergama, Ödemiş ve Kiraz’da 7 kooperatifte toplam 40 ton kapasiteli 7 adet sabit süt soğutma tankı kurma çalışmalarımız ise devam ediyor.
Aliağa, Bayındır, Bergama, Foça, Kiraz ve Ödemiş

1 sayfada toplam 27 kayıttan 1 ile 27 arası görüntüleniyor.