İŞBİRLİKLERİ

 
BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN

Ülkemizde ve bölgemizde tarım sektörü; pazarlama ve lojistik sorunlar, artan maliyetler, değişen iklim koşulları, daralan tarım alanları, yaşlanan tarım nüfusu, azalan ve hızla kirlenen su kaynaklarının yetersizliğinin yarattığı çok önemli sorunlarla karşı karşıya. 
Tüm tarım paydaşlarının çözümüne muhtaç olduğu bu yapısal sorunlar, kolektif üretim bilinci gelişmiş, örgütlü ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir tarım sektörünün varlığı ve uyumlu birlikteliği ile mümkün olabilecektir.
Kooperatifler üzerinden çiftçi ve köylünün adil ve hakça desteklendiği, tüm tarım paydaşlarının ülke kaynaklarına erişiminin eşitlendiği, ata tohumu başta olmak üzere geleneksel tohum üretiminin yaygınlaştırılıp teşvik edildiği, çocuklarımızın doğal, sağlıklı ve ekonomik gıdaya kolayca ulaşabildiği, kimyasal kalıntılardan arındırılmış topraklara sahip saf ve duru bir kent; gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük miras olsa gerek.
Köylü ve çiftçisine kooperatifler üzerinden sağladığı sözleşmeli alım destekleri ile yurt genelinde kökünden sarsılan tarımsal üretimi kendi öz kaynaklarıyla desteklemeye devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, tabana dayalı kırsal kalkınma projeleri ile Ege köylüsüne umut, tüm tarım paydaşlarına lokomotif olmaya devam ediyor. Tam ekonomik bağımsızlık ve güçlü bir tarım kültürü için üretimin ve dayanışmanın gücüne inanıyor, tüm ülkeye ilham olduğumuz, örnek bir kalkınma modeline öncülük etmeyi sürdürüyoruz.
 

Güçlü Kooperatifleşme Modeli
Endüstriyel tarımın dünya çapında desteklendiği ve küçük üreticinin yok edildiği bir dönemde, küçük üreticilerimizi alım garantili sözleşme üretim modelimiz ile kooperatifler üzerinden desteklemeye ve büyütmeye devam ediyoruz.

Kooperatiflerimize Sözümüz Var
İzmir Büyükşehir Belediyesi yerelde kalkınma modeli ile bir çok belediyeye örnek oldu. Sözleşmeli üretim modelimiz, üreticinin ürününe alım garantisi sağlarken kooperatiflerin altyapılarını ve üretim tekniklerini geliştirip, üretim kapasitelerini de arttırdı.

İstihdam ve Üretim Artıyor
Son 10 yılda İzmir’deki üretici kooperatiflerinin üye sayılarında yüzde 161 oranında artış yaşanırken, kooperatiflerdeki çalışan sayısı ise yüzde 616 oranında arttı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kooperatiflerin toplam ürün yelpazesinde ise yüzde 225 büyüme sağlandı.

Yerel Üretim Canlanıyor
Bölgede kapanmaya yüz tutan kooperatifler yeniden canlandı, bazıları ihracata başladı. Tire Süt Kooperatifi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ‘En İyi Kırsal Kalkınma Modeli’, Ödemiş Bademli Kooperatifi ise BM’de ‘En İyi Kooperatif Uygulaması’ ödülünü kazanarak yerelde kalkınma hedefimizi bir kez daha taçlandırdı.

Önce Planlı Tarımsal Üretim
Yarımada, Gediz, Bakırçay ve Menderes bölgelerini kapsayan dört büyük havzada tarımsal üretim desenini yeniden planlıyor, havza bazlı tarımsal üretimi destekliyoruz.

Kırsal ve Yerel Kalkınma Projelerimiz
 • Küçükbaş Hayvancılık Desteklerimiz
Üretici birliklerinden satın aldığımız damızlık koyun, koç, keçi ve tekeleri, eğitim verdiğimiz yetiştiricilerimize dağıtıyor, yerelde ve kırsalda kalkınmanın temellerini sağlamlaştırıyoruz. Kekik, çam kokulu yüzlerce köyümüz, bereketi ve mutluluğu müjdeleyen binlerce kınalı kuzumuzun sesiyle şenleniyor. Tüm çabamız, insan ve doğa dostu tarımsal üretimi desteklemek ve güçlendirmek. 
 • Meyve ve Zeytin Fidanı Desteklerimiz
Köylü ve çiftçimize ücretsiz dağıttığımız milyonlarca elma, kestane, kayısı, kiraz, incir, badem, incir, ceviz, nar, ayva, şeftali ve zeytin fidanımız Ege’nin bereketli topraklarında coşup, boylanmaya, nimetlerini sevenlerine sunmaya başladı bile. 2009 yılından bu yana uyguladığımız proje ile kentin hayatını ve dokusunu değiştiriyoruz. Tarım alanlarımızı ve su havzalarımızı koruyor, tarımsal çeşitliliği artırıyor, meyveciliğin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. 
 • Arıcılık Desteklerimiz
Özellikle kadın girişimciliğinin özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla arıcılık eğitimleri düzenliyor, sağladığımız kovan ve malzeme destekleriyle kırsalda arıcılık faaliyetlerini yaygınlaştırmayı sürdürüyoruz.
 • Ovalarımız Şenleniyor
Kırsalda ve ova köylerinde tarımsal çeşitliliği artırmak ve alternatif ürün üretimini desteklemek amacıyla, kuşkonmaz, salep, kekik, lavanta, nergis, istiridye mantarı ve çilek üretimini destekleyip, yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.
 • Bal Ormanı ve Merası
Tahtalı Barajı çevresinde bal üretimini teşvik etmek amacıyla; akasya, defne, lavanta, kekik, iğde, böğürtlen, çam, ılgın gibi binlerce ağaç ve bitkiyle zenginleştirdiğimiz ‘Bal Merası’ ile bölgede bal üretimini destekliyor, ‘yöreye özgü doğal bal’ üretimini teşvik ediyoruz.
 • Üretici Pazarlarımız Çoğalıyor
Yerel üreticiye sahip çıkıyor, kent genelinde kooperatifleşmeyi büyütüp yaygınlaştırıyoruz. Üreticinin ürününü aracısız, doğrudan tüketici ile buluşturduğu, tüketicinin de sağlıklı ürünlere kavuşabildiği bir sistem kuruyoruz. 
 • Festival Desteklerimiz
Düzenlediğimiz yöresel festivaller ile köylü, çiftçi ve küçük aile işletmelerimizin el emeği ve geleneksel lezzetlerini kentlimizle buluşturuyor, kent kırsalının sosyo ekonomik varlığına can suyu olmaya devam ediyoruz.
 • Karaburun Nergis Festivali, Urla Enginar Festivali, Seferihisar Şevketi Bostan Festivali, Bergama Kozak Yaylası Festivali, Payamlı Bardacık Festivali, Dikili Bamya Festivali, Küçükbahçe Mandalina Festivali, Kavacık Üzüm Festivali, Emiralem Çilek Festivali, Karaburun Kırkım Şenliği, Beydağ Kestane Festivali, Dereköy Bal Festivali…
 • Terra Madre İzmir
Dünyanın en büyük gıda hareketi Slow Food (Yavaş Gıda) önderliğinde iki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen “Terra Madre” gastronomi fuarı 2021’de İzmir’e geliyor.
 • Doğal Hayatı Yakala
Eşsiz doğası, geleneksel lezzetleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile adeta birer turizm cenneti olan köylerimizde, kırsal turizm ve Agro-turizm projelerini desteklemeye devam ediyoruz. (Efes - Mimas Kültür Rotaları, Efeler Yolu, Zeytin Barış Yolu, Bademler Doğal Yaşam Köyü, Kozak Yaylası Doğal Yaşam Köyü)
 • Rota Yarımada
Doğal, tarihi, kültürel güzellikleri ve bağrında taşıdığı tüm sırları bizlerle paylaşan “Yarımada Gezi ve Bisiklet Rotaları”, doğa dostu ziyaretçilerini dört mevsim yeşile kıvrılan minik patikalardan antik kentlere, kekik kokan ormanlardan denize akan pırıl pırıl plajlara taşımaya devam ediyor.
 • Efes Mimas Kültür Rotaları
Yerleşimi 8 bin yıl önceye kadar giden İzmir’de geçmişin izini süren rotaların ortak adı olan “Efes-Mimas Yolu”, tarihi birikimi ve 49 parkurdan oluşan rengarenk rotalarıyla ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor.
 • Doğal Yaşam Köyü Büyülüyor
Urla Bademler'deki Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arazisine, içinde bungalov evler, üretim parselleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu "Doğal Yaşam Köyü" kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, çiçek alımlarıyla ayağa kaldırdığı üreticileri "ekoturizmle" de tanıştırdı.
 • Sağlıklı Hayatı Yakala
Sağlıklı ve doğal yaşamın önemini biliyor, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş sertifikalı ürünlerimizi 270 tezgâh kapasiteli EkoPazar’larımızda sizler için bir araya getiriyoruz.
 • İyi Tarım Uygulamaları
Kemalpaşa, Seferihisar, Selçuk ve Dikili’de toplam 67 bin 491 dekar alanda yüzlerce üreticimiz ile iyi tarım uygulamalarını destekliyor, organik tarımı kent kırsalında yaygınlaştırıyoruz.
 • Önce Eğitim
Köylü, çiftçi ve üreticilerimizi uygulamalı eğitim programlarımız ile bilimsel ve verimli üretime teşvik ediyor, sağladığımız desteklerle kırsalda ve yerelde kalkınmanın adımlarını sıklaştırıyoruz.
 • Sağlıklı Tarım
Tarım alanlarımızda verim ve üretim düşüklüğüne neden olan zirai hastalık ve zararlılara karşı havza bazlı topyekûn mücadeleyi sürdürüyor, köylü ve çiftçimizi hastalıklara karşı doğru mücadele teknikleri konusunda bilinçlendirmeye devam ediyoruz.
 • Kestane Dal Kanseri ile Mücadele
 • Zeytin Sineği ile Mücadele
 • Zeytinde Halkalı Leke ile Mücadele
 • Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele
 • Bereketli Topraklar
Toprak Analiz Laboratuvarımız ile aşırı ve yanlış gübre uygulamasının önüne geçerek toprak ve su kaynaklarını koruyor, üreticilerimizi bilinçli tarım uygulamaları konusunda doğru yönlendiriliyoruz. Laboratuvarımıza yaprak, su ve kalıntı analiz hizmetini de ekliyor, güvenilir ve bilimsel tarımsal üretimi desteklemeye devam ediyoruz.
 • Ovalarımızı Koruyoruz
Arıtma sayısı ve arıttığı su miktarı ile "Türkiye’nin lider kenti" olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes, Gediz, Nif ve Yarımada havzalarında 22 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kurarak nehirleri ve tarım topraklarını kirlilikten arındırmayı sürdürüyor.
 • HİS Göletleri
Su kaynaklarına erişimi sınırlı mera ve otlaklarımızda yağmur ve kar sularını depolayan hayvan içme suyu (HİS) göletleri oluşturuyor, dört mevsim kullanılabilir hale getirdiğimiz mevcut göletlerimizin revizasyon çalışmalarını sürdürüyoruz.
 • Yeni Üretim Alanları
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin ilk Tarımsal İhtisas Alanı'nı "çiçekçiliğin başkenti" Bayındır'da kuruyor. Arıkbaşı Tarımsal İhtisas Alanı'nda modern üretim seraları, laboratuvar, fide-tohum çimlendirme tesisleri, bahçe ve süs bitkileri için araştırma, eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri gibi olanaklar sağlanacak.
 • İzmir Buluşmaları
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, kentin geleceğini İzmirliler ile birlikte planlama hedefi doğrultusunda yaşama geçirdiği ‘İzmir Buluşmaları’ her kesimden binlerce tarım paydaşını aynı amaç için bir araya getiriyor. Dayanışma artıyor, ortak akıl güçleniyor.
 • İzmir’in Süt Kuzuları
Süt Kuzusu” projesi ile hem yerel üreticiye destek sağlıyor hem de 1-5 yaş arası 155 bin çocuğumuza her ay 8 litre doğal, sağlıklı ve lezzetli köy sütü ulaştırıyoruz.
 • Üreten Kadınlarımız
Tarlada, bahçede tarımsal üretime destek olan cefakâr ve fedakar kadınlarımızın erkeklerle eşit kaynaklara eriştiğinde neleri başarabileceğini biliyor, azim ve gayretlerine şahitlik etmeye devam ediyoruz. Kırsalda kadın girişimciliğini özendiriyor ve destekliyor, üretime teşvik ediyoruz.
 • İzmirli Çiftçiler Daha Güçlü
2004 yılından bu yana yaklaşık 7 bin 100 km’lik ova yolunun sathi kaplamasını gerçekleştirdik. Özellikle kış aylarında arazilerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan, yazın ise toz nedeniyle ürünlerinin kalitesi düşen çiftçiler, yenilenen yollarıyla şimdi tarlalarına çok daha kolay ulaşıyor, tarımsal verimlilik artıyor.
 • Ziraat Odalarına Makine Destekleri
17 ilçe’de 147 tarım makinesinden oluşan, Tarım Makine Parkları kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, küçük ölçekli üreticilere sağladığı desteklerle köylü ve çiftçisinin mekanizasyon ihtiyacını karşılamayı sürdürüyor. Kırsalda üretim imkanları artıyor, pazarlama olanakları yükseliyor.
 • Pazarlamaya Destekler
Ege Bölgesi’nin en büyük meyve paketleme ve depolama tesisi DEPPOEFES’i, Selçuk Belediyesi iş birliğiyle kurduk. 40 bin m² araziye kurulu tesis; 4 bin m² yükleme alanı, 25 soğuk oda, 3 bin 600 m² meyve sebze işleme holü ve 10 bin ton saklama kapasitesine sahip. Özellikle kent kırsalında tarımsal tesisler kuruyor, köylü ve çiftimizin ihtiyaç duyduğu mekanizasyon ihtiyaçlarını çözümlüyoruz.
 • Soğuk Hava Deposu ve İşleme Tesisleri
 • Bal Dolum ve Paketleme – Pekmez İşleme Tesisi
 • Meyve Boylama ve Paketleme Tesisi
 • Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri
 • Elektronik Araç Kantarları
Üretime Desteğe Devam
 • Tarımsal üretimde yenilenebilir enerji kaynakların kullanımını teşvik ediyoruz.
 • Bitkisel ve evsel atıkların tarımda değerlendirebilmesi amacıyla üretim havzalarımızda kompost üretim tesisleri kuruyoruz.
 • Yerel tohum merkezi kuruyor, geleneksel tarımsal üretimimizi destekliyoruz.
 • Karakılçık buğdayı ve saz çavdarı gibi ata tohumlarının ekimini teşvik ediyor, köylerimizde yaygınlaştırıyoruz.
 • Kent kırsalında iklim dostu yem bitkileri yetiştiriciliğini destekliyoruz. (Yem bezelyesi, korunga, fi vb..)
 • Bir İzmir mozerellası üretmek için yola çıktık, Torbalı’da yem fabrikası, Selçuk’da manda çiftliği kuruyoruz.
 • İpek böcekçiliği ve kümes hayvancılığını kent kırsalında teşvik edip, desteklemeye devam ediyoruz.
 • Mandalina kurutma tesisinin kapasitesini yükseltiyor, pazarlama gücünü arttırıyoruz.
 • Bölgeye has yerel ürünlerin markalaşması ‘coğrafi işaret’ konusunda çalışmalar yürütüyor, pazarlama kabiliyetlerini yükseltiyoruz. (Çeşme Kavunu, Karaburun Hurma Zeytini)
 • Yeni tarımsal sulama tesisleri kuruyor, mevcut tesislerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik ediyoruz.
 • Atıl durumdaki yabani (menengiç) ağaçları aşılayarak yeniden üretime ve ekonomiye kazandırıyoruz.
 • Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimize tohum, onarım ve nakdi yardımlar yaparak destek oluyoruz.